а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промавта

промавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44401
1. Почне да мавта.
Англиски: wink Албански: filloj të bëj me dorë
Примери:
Веднаш штом го виде домаќинот, кучето промавта со опашот.
2. Мавта кратко време.
Англиски: greet Албански: përshëndes me dorë
Примери:
Во далечина некој промавта во знак на поздрав.
3. Даде знак со рака да помине.
Англиски: indicate Албански: jep shenjë me dorë
Примери:
Цариникот не промавта на границата, без да не контролира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК