а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промажи

(се) промажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51631
1. Омажи се набрзина, како било.
Англиски: marry Албански: martoj shpejt
Примери:
Ја промажија за првиот што ја побара.
2. (се промажи) Се омажи набрзина, неподготвена, како било.
Англиски: marry Албански: martoj shpejt e shpejt
Примери:
Се промажи многу млада без да размислува.