а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

променада

мн. променади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31297
Пат или патека за шетање украсена со дрвја или убави објекти.
Англиски: promenade
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
променада на административни објекти
крајбрежна променада
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК