а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

променет

променети
Вид збор: Придавка
Ранг: 4530
(глаг. прид.) промени
Англиски: changed
Примери:
Истиот производ во променета форма денес е многу поскап.
Изведенки
променето прил.