а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

променлив

променливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5004
1. Што може да се промени, што се менува.
Англиски: variable
Примери:
Ветар со променлив правец.
Променлива категорија.
2. Што е склон на менување на ставот, мислењето; непостојан, нестабилен, колеблив.
Англиски: unstable
Употреба: Преносно значење
3. Што можат да ја менуваат својата форма.
Англиски: flexible
Употреба: Граматика
Примери:
Променливи зборови.