а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прометен

проментни
Вид збор: Придавка
Ранг: 33120
1. Што се однесува на промет.
Албански: qarkullimi
Употреба: Економија
Примери:
прометен биланс
2. Што е раздвижен.
Албански: qarkullueshëm
Употреба: Транспорт
Примери:
прометна улица