а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промете

прометат; промети, прометете; прометов, прометоа; промел; (ќе) прометев, (ќе) прометеа; (ќе) прометел; прометен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53731
Мете набрзина како било.
Англиски: sweep
Примери:
Го промете дворот и влезе в куќи.
Изведенки
прометува несв.
прометуваат