а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промет

мн. промети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9287
1. Процес на промена на вредноси; размена на стока во пари и обратно; движење на стока и пари.
Англиски: turnover Албански: qarkullim
Употреба: Економија
Примери:
Пред новогодишните празници се прави најголемиот промет.
2. Обем на работи во остварувањето на добивка.
Англиски: sales Албански: shitje, qarkullim
Употреба: Економија
Примери:
Прометот се зголеми овој месец.
Слаб промет.
3. оптек
Англиски: circulation Албански: qarkullim
Примери:
Фирмата пушти во промет нови производи.
4. движење, раздвиженост
Англиски: traffic Албански: trafik, lëvizje
Примери:
На тоа место нема промет, подзатскриено е.
Изрази
(разг.) Пушти во промет - почне да работи, да функциониера.
Платен промет - трансфер на пари.