а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промеша

промешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29453
Меша малку, кратко време.
Англиски: stir
Примери:
Ја промеша манџата да не загори.
Изведенки
1. промешува несв.
промешуваат
2. промешување ср.
глаг. им.