а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проминентен

проминентниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 55531
Многу истакнат, извонреден, угледен.
Англиски: prominent
Примери:
Проминентен научник.
Проминентни писатели.
Проминентен нос.
Изведенки
проминентност ж.