а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промириса

промирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53226
1. Почне да мириса.
Англиски: smell Албански: fillon ti vije era
Примери:
Промириса на нешто нагорено.
2. Мириса кратко време.
Англиски: smell Албански: shkurt vije era
Примери:
Промириса на некаква запршка однадвор.
Изведенки
промирисува несв.
промирисуваат