а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промисла

мн. промисли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22342
Во религиозните претстави - дејствување на бог, на вишо суштество врз постапките на човекот.
Англиски: providence
Употреба: Книжевен збор , Религија
Примери:
Божја промисла.