а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промисли

промислат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18331
Задлабочено, опстојано размисли.
Англиски: consider
Примери:
Промисли, пред да направиш нешто.
Изведенки
1. промислува несв.
промислуваат
2. промислување ср.
глаг. им.