а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промовира

промовираат; промовирал; промовиран; промовирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8570
1. Прогласи, прогласува некого за доктор на науки; изврши, врши промоција.
Англиски: confer a doctorate Албански: promovoj
Употреба: Образование
2. Претстави, претставува пред јавноста ново остварување (музичко, научно, литературно дело).
Англиски: promote Албански: promovoj, reklamoj
Примери:
Експертите по хортикултура заедно со селаните ја промовираа новата голема градина на местото од некогашниот замок.
Вчера промовираа три нови изданија од современи македонски автори.
Изведенки
промовирање ср.
глаг. им.