а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промовира

промовираат; промовирал; промовиран; промовирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8471
1. Прогласи, прогласува некого за доктор на науки; изврши, врши промоција.
Англиски: confer a doctorate Албански: promovoj
Употреба: Образование
2. Претстави, претставува пред јавноста ново остварување (музичко, научно, литературно дело).
Англиски: promote Албански: promovoj, reklamoj
Примери:
Експертите по хортикултура заедно со селаните ја промовираа новата голема градина на местото од некогашниот замок.
Вчера промовираа три нови изданија од современи македонски автори.
Изведенки
промовирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК