а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промоција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10910
1. Свечено прогласување за доктор на науки кандидат што ги исполнил условите и одбранил докторска дисертација; свеченост по тој повод.
Англиски: promotion Албански: promovim
Употреба: Образование
2. Промовирање, претставување нешто во јавноста.
Англиски: promotion Албански: promovim
Употреба: Економија