а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промрда

промрдаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54313
1. Почне да мрда обично по определен прекин.
Англиски: move Албански: fillon të lëviz
Примери:
Бебето промрда во сонот.
2. Мрда малку.
Англиски: move Албански: lëviz pak
Примери:
Промрда на местото каде што седеше, но не стана.
3. (се промрда) Се раздвижи, прошета малку.
Англиски: move Албански: lëviz, ec
Употреба: Разговорно
Примери:
Се промрда до блиската продавница.
Изведенки
промрдува несв.
(се) промрдуваат