а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проневера

мн. проневери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21196
Незаконско присвојување доверени вредности.
Англиски: embezzlement
Употреба: Правда
Примери:
Обвинет за проневера.
За таа проневера нема докази.