а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проневери

проневерат; проневерил; проневерен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39940
Изврши проневера.
Англиски: embezzle
Употреба: Правда
Примери:
Проневерил милион денари.
Изведенки
1. проневерува несв.
пронееруваат
2. проневерување ср.
глаг. им.