а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропасти

пропастат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51489
1. Загуби, доведе до пропаѓање
Англиски: destroy
Примери:
Ја пропасти единствената можност.
2. (се пропасти) Се доведе до пропаст (материјално, морално).
Англиски: destroy
Изведенки
1. пропастува несв.
(се) пропастуваат
2. пропастување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи