а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропаст

(едн.) пропаста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3419
1. бескрајна длабочина
Англиски: abyss Албански: ambis, humnerë
Употреба: Геологија
Примери:
Сонуваше дека паѓа во пропаст.
2. Ненадминлива, остра разлика меѓу две страни.
Англиски: antagonism Албански: kontraditë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Меѓу нас стои огромна пропаст која тешко ќе ја надминеме.
3. Морално или материјално пропаѓање.
Англиски: destruction Албански: destruksion
Примери:
Пропаста на светот
пропаст на Oтоманската Iмперија
4. уништување, смрт
Англиски: annihilation Албански: asgjësim, shkatërrim
Примери:
Војната носи само пропаст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК