а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропатува

пропатуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28861
При патување помине низ некое место, земја.
Англиски: travel
Примери:
Како репортер го пропатува целиот свет.
Додека беше млад тој многу пропатува.
Таа ја пропатува цела Европа.
Изведенки
пропатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК