а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропелер

мн. пропелери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17987
Дрвена или метална направа која со вртење во воздух или во вода го движи бродот, авионот и сл.
Англиски: propeller
Употреба: Технологија
Примери:
Бродски пропелер.