а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прописен

прописниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 49138
Што е според прописите.
Англиски: correctly
Употреба: Административен термин
Примери:
Прописно растојание.
Изведенки
1. прописно прил.
Пример: Прописно се облече.
2. прописност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК