а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропита

пропитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пита, стане питач, просјак.
Примери:
Осиромаши, дури пропита за леб.
Изрази
Да те видам да пропиташ со калениче на мост - клетва.
Изведенки
пропитува несв.
пропитуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи