а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропише

пропишат; пропиши, пропишете; пропишав, пропишаа; пропишал; пропишан; (ќе) пропишев, (ќе) пропишеа; (ќе) пропишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11515
Издаде пропис, уреди законски акт.
Англиски: regulate, prescribe
Употреба: Правда
Примери:
Владата пропиша заштитни мерки против илегалната трговија.
Изведенки
1. пропишува несв.
пропишуваат
2. пропишување ср.
глаг. им.