а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проплеска

проплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27217
1. Почне да плеска со рацете малку, кратко време.
Англиски: clap Албански: duartrokas
Примери:
Публиката проплеска колку да се рече.
2. Натепа некого во некоја мера, набрзина.
Англиски: beat up Албански: rrah
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ги проплеска децата, се развика по жената и пијан заспа на креветот во тремот.
3. Измеси нешто на брзина.
Англиски: knead Албански: zë, gatuaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Проплеска некое лепче да им прати на овчарите.
4. Со плескање истенчи нешто (тесто, кал, пластелин).
Англиски: knead Албански: brumos
Примери:
Скулпторот ја проплеска малку глината пред да почне да ја обликува скулптурата.
Изведенки
проплескува несв.
проплескуваат