а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проповеда

проповедаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9604
Држи проповед.
Англиски: preach
Употреба: Религија
Примери:
Проповеда вода а пие вино.
Изведенки
проповедање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК