а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проповедник

мн. проповедници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17763
1. Лице што држи проповед, што проповеда.
Англиски: preacher Албански: predikues
Употреба: Религија
Примери:
Патувачки проповедници.
Тој бил проповедник на прост јазик.
2. Пропагатор, лице што држи морални поуки.
Албански: predikues, propogator
Употреба: Преносно значење
Примери:
Проповедникот зборуваше пре полн аудиториум.
Изведенки
1. проповедница ж.
мн. проповедници
2. проповедничка ж.
мн. проповеднички
3. проповеднички прид.
проповедничкиот
Пример: Проповедничка дејност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК