а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проповед

мн. проповеди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7959
1. Реч со религиозно-поучен карактер, напишана или изречена, обично в црква по завршувањето на литургијата.
Англиски: sermon Албански: predikim
Употреба: Религија
Примери:
Верниците ја слушаа проповедта со внимание.
Зборници со црковни проповеди.
2. Поучна реч, обично здодевна и нерадо слушана.
Англиски: preaching Албански: predikim
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Доста туку ми држиш проповеди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК