а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропозиција

мн. пропозиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14209
1. предлог
Англиски: proposition Албански: propozim
2. тврдење, суд, изрека
Англиски: assertion Албански: pohim
3. претпоставка, премиса
Англиски: proposition Албански: parashikim
Употреба: Математика
4. Во лингвистиката - синоним за реченица.
Англиски: proposition Албански: propozim
Употреба: Лингвистика
5. Услови во некое натпреварување, конкурс.
Англиски: prerequisite Албански: kusht paraprak
Примери:
Пропозициите на конкурсот налагаат познавање на два странски јазика.