а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропорција

мн. пропорции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9984
Сооднос на составните делови на некоја целост.
Англиски: proportion
Примери:
Идеални пропорции.