а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропржи

пропржат; пропржи; пропржете; пропржил; пропржен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34017
Пржи малку.
Англиски: roast briefly
Употреба: Гастрономија
Примери:
На масло пропржете го ситно исечканиот кромид.
Изведенки
пропржува несв.
пропржуваат
Пример: Рибите се пропржуваат од двете страни.