а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропрска

пропрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56588
1. Почне да прска, прска малку, наводени на неколку места.
Англиски: sprinkle Албански: stërpik, spërkat
Примери:
Девојчето ги пропрска чаршафите со вода и почна да ги пегла.
2. Заврне малку, во мал интензитет, краткотрајно, дожд или снег.
Англиски: sprinkle Албански: stërpik, spërkat
Примери:
Попладнето пропрска, ама не заврна.
Изведенки
пропрскува несв.
пропрскуваа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК