а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропусница

мн. пропусници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18975
Документ, исправа што овозможува влез негде или да се помине некое место.
Англиски: permit
Употреба: Административен термин
Примери:
Имаше редовна пропусница за саем.
Стражарот ја пушти без пропусница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК