а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропустлив

пропустливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48376
Што пропушта течност.
Англиски: penetrable
Примери:
Пропустлива почва.
Пропустливо место.
Изведенки
пропустливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК