а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропуст

мн. пропусти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8445
1. Пропуштање, место каде што истекува вода.
Англиски: outflow Албански: kalim, lëshim
2. премин
Англиски: passage Албански: kalim, pasazh
3. Грешка при работа.
Англиски: mistake Албански: lëshim, gabim në punë
Примери:
Инспекцијата ги казни за пропустите во нивното работење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК