а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пропуши

пропушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38844
Почне да пуши, стане пушач.
Англиски: start smoking
Примери:
Тој пропуши многу рано.
Изведенки
пропушува несв.
пропушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК