а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проработи

проработат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9148
1. Почне да работи за првпат или по долга пауза.
Англиски: restart Албански: ristartoj, filloj të punoj
Примери:
После извршените поправки машината проработи.
Новата фабрика проработи.
2. Почне да дејствува, се појави.
Англиски: re-emerge Албански: fillon të veproj, paraqitet
Примери:
Кога ја изгуби сета надеж, среќата му проработи на момчето.
Беше многу уплашен, чирот му проработи.
Некаков скриен жар проработи во неа.
Изведенки
1. проработува несв.
проработуваат
2. проработување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК