а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прореже

прорежат; прорежи, прорежете; прорежав, прорежаа; прорежал; прорежан; (ќе) прорежев, (ќе) прорежеа; (ќе) прорежел
Вид збор: Глагол, свршен
Направи прорез во или на нешто.
Изведенки
1. прорежува несв.
прорежуваат
2. прорежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК