а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проретчи

проретчат; проретчен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18426
1. Направи да биде поретко.
Англиски: rarefy Албански: rralloj
Примери:
Го проретчи расадот.
2. Стане поредок.
Англиски: weaken Албански: më i rrallë
Примери:
Трската проретчи.
3. (се проретчи) Стане поредок.
Англиски: thin Албански: i rrallë, i hollë
Примери:
Косата веќе ми се проретчила.
Шумата се проретчила.
Дивите кози се проретчиле послениве години.
Изведенки
1. проретчува несв.
(се) проретчуваат
2. проретчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК