а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прорече

проречат; проречи, проречете; прореков, прорекоа; прорекол; (ќе) проречев, (ќе) проречеа; (ќе) проречел; проречен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20119
Претскаже нешто што ќе биде.
Англиски: prophesy
Примери:
Жената им прорекла светла иднина.
Изведенки
1. проречува несв.
проречуваат
2. проречување ср.
глаг. им.