а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пророк

мн. пророци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3920
1. Во различни религии - толкувач на божјата волја.
Англиски: prophet Албански: profet
Употреба: Религија
Примери:
библиски пророци
лажни пророци
2. Човек што ја претскажува иднината.
Англиски: clairvoyant Албански: profet, paralajmërues
Примери:
Пророците најавија жештини и големи шумски пожари.
Изведенки
пророчица ж.
мн. пророчици