а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пророни

проронат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29712
1. Срони солзи.
Албански: lotoj
Примери:
Тешки солзи пророни.
2. Тивко каже нешто.
Англиски: mumble Албански: murmurit, pëshpërit
Примери:
Одвај пророни некој збор.
Изведенки
проронува несв.
проронуваат