а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пророси

проросат
Вид збор: Глагол, свршен
Зароси малку, кратко време.
Англиски: sprinkle
Примери:
Попладнево пророси малку.
Изведенки
проросува несв.
проросуваат