а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пророчки

пророчкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26991
Што се однесува на пророк и пророштво.
Примери:
Пророчки визии.
Пророчки сон.
Изведенки
пророчки прил.
Пример: Пророчки се насмеа.