а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пророштво

мн. пророштва
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9549
1. Во различни религии - претскажување.
Англиски: prophecy Албански: profeci
Употреба: Религија
Примери:
Книга на пророштвата.
2. Претскажување на иднината, на идни настани, дејност на пророк.
Англиски: prophecy Албански: profeci