а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прорти

прортат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46158
Почне да 'рти, да никне.
Англиски: sprout
Употреба: Ботаника
Примери:
Компирот про'ртел.
Семето про'ртело.
Изведенки
1. прортува несв.
прортуваат
Пример: Компирот про'ртува.
2. прортување ср.
глаг. им.