а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просаска

просаскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10934
1. Почне да саска.
Англиски: hiss Албански: fërshëllej
Примери:
Змија просаска во тревата.
2. Каже нешто злобно, често низ заби, со специфичен тон, глас како саскање.
Англиски: hiss Албански: fërshëllej
Примери:
Луто просаска низ заби нешто неразбирливо.
Изведенки
просаскува несв.
просаскуваат