а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просветар

мн. просветари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42631
Лице што работи во просвета.
Англиски: educator
Употреба: Образование , Разговорно
Примери:
штрајк на просветарите