а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

просвета

(едн.) просветата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16036
1. Организирано образование и воспитување, ширење на знаења во народот.
Англиски: education Албански: arsimim, edukim
Употреба: Образование
Примери:
Министерство за просвета.
Совет за просвета и култура.
2. Општествена дејност на образовниот систем.
Англиски: education Албански: arsimim, edukim
Употреба: Образование
Примери:
Народна просвета.
Здравствена просвета.